Hiranur Vakfı skandalında tutuklanan Kadir İstekli ve baba Yusuf Ziya Gümüşel’in ifadeleri ortaya çıktı

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nda yaşanan, H.K.G.’nın altı yaşında “evlendirilmesi” ve tecavüze uğraması ile ilgili dava kapsamında tutuklanan Kadir İstekli ve baba Yusuf Ziya Gümüşel’in sözleri ortaya çıktı.

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşında kızı H.K.G.’yi 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikâhla evlendirdiği tezlerine ait iddianame geçen günlerde kabul edildi. İddianamede Kadir İstekli hakkında 30 yıldan az olmamak, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında da 18 yıldan az olmamak kaydıyla mahpus cezası istendi. H.K.G. ve Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı tarafından tutuksuz sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel hakkında tutuklama talep edildi. İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel hakkında üzerlerine atılı cürmün vasıf ve mahiyeti, atılı cürmün katalog kabahatlerden olması, eksper raporu, bu kabahat için maddede ön görülen alt ve üst hudutları, bu nedenle oluşan kaçma kuşkusu ve mevcut kanıt durumu nedeniyle başka farklı tutuklanmalarına yönelik haklarında yakalama buyruğu çıkartılmasına karar verdi.

Kararın akabinde harekete geçen polis, evvel Kadir İstekli’yi Pendik’te gözaltına aldı. İstekli, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirildi. Daha sonra ise baba Yusuf Ziya Gümüşel gözaltına alındı. Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel sıhhat denetiminin akabinde adliyeye sevk edildi. 2. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkan Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli’nin sözleri ortaya çıktı.

“Daha sonra tutuklama kararı verilmesinin sebebini anlayamadım”

Mahkemede son kelamı sorulan Yusuf Ziya Gümüşel’in, “Yakalama kararını kabul etmiyorum. Mahkemeye dışarıdan müdahale üzerine verilen kararın uygunsuz bir iş olduğuna itikat ediyorum. Evvel tutuklama kararı verilmedi. Daha sonra tutuklama kararı verilmesinin sebebini anlayamadım. Ben rabbimden korkarım, ölünce ona hesap vereceğim. Siz de hesap vereceksiniz. Sizlerin verdiği kararı bozacak allah vardır” dediği öğrenildi.

“Kendim teslim oldum”

Kadir İstekli’nin ise, “Mahkemenizin duruşma tarihi birinci olarak Mayıs’a verildi. Sonra Ocak ayına alındı. Bu karardan 2 gün sonra hakkımda yakalama kararı çıkarılması üzerine gidip kendim teslim oldum” diye konuştuğu kaydedildi.

Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli’nin İstanbul’da bir cezaevine götürüldükten sonra İstanbul dışında yüksek güvenlikli bir cezaevine sevk edilmeleri bekleniyor.


TIKLAYIN -Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismarı; Yusuf Ziya Gümüşel’in 2020’deki tabiri ortaya çıktı 

TIKLAYIN -Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı şikâyetçi oldu: 6 yaşında imam nikâhı ve tecavüz! 

TIKLAYIN – 6 yaşındaki çocuğun evlendirilmesi davasında Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli tutuklandı

 TIKLAYIN – 6 yaşındaki çocuğa tecavüz davasında gözaltına alınan Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel’e adliye önünde ‘destek’: “Bunun algı operasyonu olduğunu görüyoruz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir