EÜ Eczacılık Fakültesinde genç bilim insanları uluslararası başarılara imza atıyor


Ar-Ge ve inovasyon temalı çalışmaları ile öne çıkan Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde, genç bilim insanları yürüttükleri yenilikçi bilimsel faaliyetler ile ulusal ve uluslararası arenada ödüller almaya devam ediyor. 

ECZAKDER tarafından iki kez tam akreditasyon alan Fakülte bünyesinde öğrenim gören lisans ve lisansüstü öğrencileri, danışman öğretim üyeleri ile birlikte gerçekleştirdikleri çalışmalarla ulusal ve uluslararası alanda başarılara imza atıyorlar.

Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hande Gürer Orhan danışmanlığında çalışmalarını yürüten doktora öğrencisi Ecz. Deniz Bozdağ, Hollanda Toksikoloji Derneği tarafından her yıl düzenlenen kongre kapsamındaki “Doktora Öğrencileri Platformu”nda “En İyi Doktora Platform Sunumu” ödülünü kazandı. Fakülte öğretim üyelerinden Prof. Dr. Özgen Özer’in öğrencisi Arş. Gör. Gülşen Aybar Tural ise bu yıl Portekiz’de düzenlenen Farmasötik Bilimler Avrupa Federasyonu (EUFEPS) 2023 Yıllık Toplantısı’nda, lisansüstü öğrencilerin yarıştığı kategoride tüm Avrupa ülkeleri katılımcıları arasında üçüncü oldu. Dr. Öğr. Görevlisi Emre Özgenç ise Radyofarmasi Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Evren Atlıhan Gündoğdu danışmanlığında gerçekleştirdiği “Meme Kanseri Tedavisinde Kullanılmak Üzere Lu-177 ile Radyoişaretlenecek Yeni Bir Radyofarmasötik Kitinin Geliştirilmesi” başlıklı doktora teziyle TÜBA Akademi TEKNOFEST Doktora Bilim Ödüllerinde, Sağlık ve Yaşam Bilimleri alanında üçüncülük ödülünü Ege Üniversitesine getirdi.

Eczacılık Fakültesi’nde lisansüstü öğrenciler kadar lisans öğrencileri de uluslararası arenada başarı haberleri getirmeyi sürdürüyorlar. Fakülte son  sınıf öğrencisi Ayça Çetinkaya,  Doç. Dr. Hasan Akbaba danışmanlığında yürüttüğü  “Laktoz İntoleransında Eksikliği Görülen β-Galaktosidaz Geninin Mikroküre İçinde Lipozom Nanopartikül Kullanılarak Peroral Gen Terapisi” isimli çalışmasıyla dünyanın önde gelen biyoteknolojik ilaç şirketi Amgen tarafından düzenlenen “I am genius”- Biyoteknolojik Fikirler yarışmasında birincilik ödülünün sahibi oldu.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak,  küresel ölçekte yürüttükleri yenilikçi bilimsel faaliyetler dolayısıyla ödül alan genç bilim insanlarını ve danışman hocalarını tebrik ederek başarılar diledi.

Elde edilen başarılardan ötürü gurur duyduklarını ifade eden Dekan Prof. Dr. Hande Gürer Orhan, “Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın öncülüğünde sürdürdüğümüz öğrenci odaklı eğitim felsefesi ve eğitim ile araştırmada kalite çalışmaları sonucunda öğrencilerimiz; akademisyenlerimizle ortak projeler gerçekleştirip uluslararası alanda Fakültemizi ve Üniversitemizi başarıyla temsil ediyorlar. Başarılarından dolayı öğrencilerimizi ve hocalarımızı tebrik ediyorum. Bu başarıların sürdürülebilir olması için çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir