Demirtaş’tan 14 Mayıs tarihi hakkında ilk yorum: Erdoğan’ın gidişi için son derece uygun bir ay

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimler için işaret ettiği 14 Mayıs tarihiyle ilgili görüşünü açıkladı. Geçmişi işaret etmenin “son derece yanılgılı bir seçim stratejisi” olduğunun söyleyen Demirtaş, “Muhalefete düşense 73 yıl öncesini değil, 73 yıl sonrasını işaret etmek ve ortaya, buna uygun bir vizyon koymaktır” daveti yaptı. Demirtaş, “Aslında mayıs ayı, Erdoğan’ın gidişi için son derece uygun bir ay. Anlaşılan bu mayıs, tarihe geçecek hoş bir mayıs olacak” dedi.

73 yıl evvelki bir tarihe gönderme yaparak subliminal bildiri vermeye çalıştığını ve bunun halktan koptuğunun bir göstergesi olduğunu söyleyen Demirtaş, “Adnan Menderes’e gönderme yapmak tıpkı vakitte Erdoğan’ın anlatacak yeni bir öyküsünün olmadığının da itirafıdır” dedi. Demirtaş geçmişi işaret etmenin “son derece yanlışlı bir seçim stratejisi” olduğunun söz etti.

Demirtaş, Ruşen Çakır’ın, “Erdoğan’ın seçim tarihi olarak 14 Mayıs’ı işaret etmesine ne diyorsunuz? Demokrat Parti ve tek parti periyoduna referans vermesi iktidar için âlâ bir fikir mi?” sorusuna yanıt verdi. Demirtaş’ın karşılığı şöyle:

“Erdoğan’ın 73 yıl evvelki bir tarihe gönderme yaparak subliminal bildiri vermeye çalışması, halktan da siyasetten de güzelce koptuğunun net bir göstergesi oldu.

İnsanlar, yaşadıkları yoksulluktan, iktisadın yol açtığı trajediden ötürü 73 saat evvel ne yediklerini hatırlayamaz durumdayken kalkıp 73 yıl önceyi referans vererek heyecan yaratacağını sanmak lakin bugünün Erdoğan’ına yakışırdı.

Adnan Menderes’e gönderme yapmak tıpkı vakitte Erdoğan’ın anlatacak yeni bir öyküsünün olmadığının da itirafıdır. Tek parti ve Menderes devri, hele de günümüz gençlerinde hiç heyecan yaratmaz. Tam bilakis, geçmişi işaret etmek son derece kusurlu bir seçim stratejisi.

Muhalefete düşense 73 yıl öncesini değil, 73 yıl sonrasını işaret etmek ve ortaya, buna uygun bir vizyon koymaktır.

Aslında mayıs ayı, Erdoğan’ın gidişi için son derece uygun bir ay. Anlaşılan bu mayıs, tarihe geçecek hoş bir mayıs olacak.

Şimdiden ‘Yaşasın 1 Mayıs’ diyelim, devamını getiririz.”


TIKLAYIN – Erdoğan, seçim için 14 Mayıs’a işaret etti: Milletimiz 73 yıl sonra birebir gün bu darbe şakşakçılarına “yeter” diyecek

TIKLAYIN – AKP’den, “erken seçim tarihi” ile ilgili birinci açıklama: Cumhurbaşkanımız ilan etti, güzel olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir