DEAŞ’ın düğün saldırısında ayağını kaybeden Aycan, yeni protezine kavuştu

Gaziantep’te 20 Ağustos 2016 tarihinde Beybahçe Mahallesi’nde, Besna ve Nurettin Akdoğan çiftinin düğünü öncesi yapılan kına gecesine, DEAŞ terör örgütü tarafından canlı bomba saldırısı düzenlendi. DEAŞ’lı teröristin üzerindeki bombayı infilak ettirmesiyle, sokakta kutlama yapan 41’i çocuk, 57 kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı. Patlamada, Aycan Yağız da sol bacağını kaybetti. Aycan Yağız, 5 yaşından beri kullandığı protezin deforme olması nedeniyle Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Ortez Protez Uygulama ve Eğitim Atölyesi’ne başvurdu. Müracaatın akabinde Aycan Yağız için el personelliği ile yapılan bacak protezi yenilendi.

Protezi yenilendiği için memnun olan Aycan Yağız, ayağını kaybettiği saldırıyı hatırlamadığını söyledi. Yaşadıklarını anlatırken gözyaşı döken Yağız, ”6’ncı sınıfa gidiyorum. Ayağımı kaybettiğim olayı hatırlamıyorum, çok küçüktüm. 6 yıldır protez kullanıyorum. Daha evvelki protezlerimi Adana’da yaptırmak zorunda kalıyorduk. Bu da bizim için maliyet, vakit kaybı oluyordu. Artık burada protezimi yaptırdığım için çok memnunum. Bacağımı kaybettiğim için çok üzgünüm ancak bunu hiçbir vakit bir eksiklik olarak görmedim” dedi.

‘KABUS ÜZERE BİR GÜNDÜ’

Aycan’ın babası Kahraman Yağız ise o gece yaşananların kabus üzere olduğunu söz etti. Olay anını hiç unutmadıklarını söyleyen Yağız, kızının protez bacakla ömrüne devam ettiğini aktararak, şunları kaydetti:

“Kızım Aycan, 2016 yılındaki patlamada ayağını kaybetti. Sonrasında protez için çeşitli yerlere müracaatlarda bulunduk. Protezlerini yaptırdık. Protezden ötürü çok külfet yaşıyorduk. Protez ayak kırılıyordu, yürüyemiyordu. Sonra belediyenin merkezine başvurduk ve yeni protez takıldı. Şu an dertsiz bir biçimde yürüyebiliyor, koşabiliyor. Kızım artık yeni protezi ile okula gidip geliyor, koşuyor çok keyifli. Onun memnunluğu bizim de mutluluğumuz.”

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ortez Protez Merkezi sorumlusu Enver Katırcı ise merkezin protez konusunda kahır yaşayan birçok beşere umut olduğunu iade etti. Aycan Yağız’ın da 6 yıl evvel bacağını kaybettiğini belirten Katırcı, “Aile protez için daima kent dışına gidip gelmekte sorun yaşıyordu. Zira protezin imal süreci yaklaşık 10-15 gün devam eden bir süreç. Bu süreçte çocuğun okulu da aksıyordu, kent dışına gidip gelmeleri aileye ekstra masraflar çıkartıyordu. Aile bize başvurdu ve biz de protezi yaparak kendisine teslim ettik” diye konuştu. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir