Cumhurbaşkanı Erdoğan: Berlusconi geride silinmez izler bıraktı

Eski İtalya Başbakanı ve sağ koalisyon iktidarının ortaklarından Forza Italia (FI) partisinin lideri Silvio Berlusconi, 86 yaşında hayatını kaybetmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vefat eden eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi için İtalya’da yayımlanan Vilayet Messaggero gazetesinde makale kaleme aldı.

“Dostum Berlusconi” kelamlarıyla başlayan makalede Erdoğan, Berlusconi ile birinci temaslarının 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra gerçekleştiğini anımsatarak, AK Parti iktidara geldiğinde, okuduğu bir şiirden ötürü siyasi yasaklı olduğunu ve Genel Lider olduğu partinin seçimden zaferle çıkmasına karşın, siyaset yapma hakkının hukuksuz bir formda engellendiği hatırlattı.

”ÜLKEMİZE HER VAKİT TAKVİYE VERDİ”

Türkiye içerisinde birilerinin, “bu garabeti olağan üzere göstermeye çalışırken” dünyada buna birinci itiraz eden başkanın Berlusconi olduğunu belirten Erdoğan, makalesine şöyle devam etti:

“Dostum Berlusconi bizi arayarak, seçim zaferimizi kutladı; siyasi yasağımızın kabul edilemez olduğunu söz etti ve bizi İtalya Başbakanı sıfatıyla ülkesine davet etti. Sayın Berlusconi ile Roma’da buluştuk, Türkiye-İtalya ilişkilerinden Avrupa Birliği bahislerine kadar kapsamlı bir görüşme yaptık. Dostum Berlusconi, ‘Şu anda Avrupa’daki en güzel dostunuzun evindesiniz. AB’deki başbakan dostlarımı arayacağım ve avukatlığınızı yapacağım.’ dedi. Misyonu boyunca da AB’ye üyelik sürecimizde ülkemize her vakit dayanak verdi.

Değerli dostumun güçlü duruşu ve hakkaniyetli tutumu tam üyelik müzakere tarihinin alınmasında da belirleyici rol oynadı. Sayın Berlusconi ile iki başbakan olarak hakikaten verimli, samimi ve dostça bağlarımız oldu. Türkiye-İtalya münasebetlerinin her alanda derinleşerek, tarihin en yüksek düzeyine çıkmasını sağladık. Türkiye-İtalya iştiraki savunma endüstrinde de çok önemli ilerlemeler kaydetti. Atak helikopterine ait kontratın imzalanması ile Mavi Akım Doğal Gaz Boru Çizgisi projemizde Sayın Berlusconi’nin ciddi destekleri olmuştu.”

“KENDİSİ, HER VAKİT GERÇEK BİR DOST OLARAK ANILACAKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO, G-20, G-8, Arap Birliği Tepesi, Nükleer Güvenlik Tepesi üzere memleketler arası tertiplerde da sık sık görüştükleri ve kendisini Türkiye’de birçok kez ağırladığı Berlusconi’nin “dost” kavramının hakkını vermiş bir insan olduğunu, şahsi dostluklarının ötesinde kendisinin Türk milletini seven, sayan ve Türkiye’ye çok büyük değer veren bir devlet adamı olduğunu bildirdi.

Berlusconi ile vazifeden ayrıldıktan sonra beşeri bağlarını daima koruduklarını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Kendisiyle Türkiye ve farklı ülkelerdeki futbol maçlarını izleme vesilesiyle pek çok sefer bir ortaya geldik. Dostum Berlusconi’nin 2003’te oğlumun nikah şahitliğini yapmasının ferdî öykümüzde farklı bir yeri vardır. Bu kadirşinaslığını hiçbir vakit unutmadık. Sayın Berlusconi, 2018’de Cumhurbaşkanı seçilmem münasebetiyle düzenlediğimiz Vazifeye Başlama Merasimi’ne katılan başkanlar ortasında yer alarak bizi ayrıyeten onurlandırmıştı. Sayın Berlusconi, kendine özgü tutumuyla iş dünyasından siyasete kadar farklı kulvarlarda elde ettiği başarılarıyla nitekim nevi şahsına münhasır bir siyasetçiydi.

İtalya siyasetini uzun yıllar domine eden Berlusconi’nin geride silinmez izler bıraktığına inanıyorum. Uzun yıllar birlikte çalıştığımız bedelli Dostum Silvio Berlusconi’nin vefat haberini aldığımda büyük bir ıstırap duydum. Dostluğumuzun nişanesi olarak cenaze merasimine Dışişleri Bakanı’mı ve Parti Sözcü’mü, bizleri temsil etmek üzere gönderdim. Kendisi, bizlerde bıraktığı hoş anılarla her vakit gerçek bir dost olarak anılacaktır. Sayın Berlusconi’nin ailesinin ve sevenlerinin acısını yürekten paylaşıyor, ülkem ve milletim ismine İtalya halkına taziyelerimi iletiyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir