BM’de İsrail’i çıldırtan oylama! Netanyahu: Aşağılık karar…

Netanyahu’nun, kararla ilgili yaptığı açıklama, görüntü kaydı olarak Başbakanlık Ofisi tarafından yayınlandı.

“AŞAĞILIK KARAR”

“Bugün alınan aşağılık karar, İsrail hükümetini bağlayıcı olmayacak.” diyen Netanyahu, Yahudi halkının, Filistin topraklarını ve “ebedi başkent” Kudüs’ü işgal etmediğini ve BM’de alınan kararın bu tarihi gerçeği değiştirmeyeceğini belirtti.

Netanyahu, geçen günlerde kimi ülke başkanlarıyla görüşmelerde bulunduğunu ve bunun ardından bu ülkelerin BM’den çıkan karar lehine oy kullanmayı reddettiğini savundu.

BM Genel Kurulu bugün ICJ’den İsrail’in Filistin topraklarını işgalinin tüzel sonuçları hakkında “istişari görüş vermesini” isteyen kararı kabul etmişti.

53 ÜLKE ÇEKİMSER KALDI

Genel Konseyde yapılan oylamada, 87 üye ülke lehte, İsrail ve ABD’nin de ortalarında bulunduğu 26 ülke ise aleyhte oy kullanmış, 53 ülke de çekimser kalmıştı.

11 Kasım 2022’de de BM Genel Kurulu Özel Siyasi ve Dekolonizasyon Komitesinde, 1967’deki savaştan bu yana İsrail’in faaliyetleri sonucunda Filistinlilerin kendi mukadderatını tayin etme hakkının reddedilmesinin yasal sonuçları hakkında Memleketler arası Adalet Divanından görüş bildirmesini talep eden karar tasarısına ait oylama yapılmıştı.

İsrail, 11 Kasım’da Filistin’in sunduğu tasarıya “evet” oyu vermesi nedeniyle Ukrayna’nın Tel Aviv Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir