Altın fiyatlarında son 50 yılın en kötü düşüş trendi

Merkez bankalarının sıkı para siyaseti bildirileri, faiz artırımı ve bilanço daraltma üzere atakları sebebiyle ons altın 7 aydır arka arda düşüşle kapandı. Fed’in şahin bir tavır sergilemeye başladığı nisan ayından beri akıntıya karşı kürek çeken kıymetli metal son 50 yılın en makus düşüş trendi içinde. Bundan sonra tarafın ne olacağı konusunda yatırımcının başı karışık. Beklenti Fed’in faiz artışlarının sürat kesmesiyle 2023’te fiyatlarda toparlanma olacağı biçiminde. Lakin fiyatların 7 aydır kendine hiç dayanak bulamamış olması hala tabanın görülmediği ve kısa vadede düşüşlerin süreceği halinde bedellendiriliyor.

ALTIN 1.622 DOLARA İNDİ

Fed, kasım ayı toplantısında piyasa beklentisine paralel olarak 75 baz puanlık faiz artırımı yaptı. Böylece Fed, siyaset faizini yüzde 3.5–4 aralığına yükseltmiş oldu. Piyasada karara yönelik birinci tepki altında yükseliş oldu. Fed Başkanı Jerome Powell, 75’er faiz artırımların sonuna gelindiğine dair iletilerini vermesine karşın, enflasyonu denetim altına alınması konusundaki istikrarlı faiz artışlarına devam edileceğini vurguladı. Liderin genel olarak şahin tonun hissedildiği açıklamaları sonrası altın 1.670 dolar düzeyinden 1.622 dolar/ons seviyesine indi. Ons altının fiyatı Rusya – Ukrayna savaşı ile birlikte test ettiği 2.070 düzeyi akabinde kabaca yüzde 20’lik bir düşüş sergiledi. Arka arda 7 ayı düşüşle kapatan değerli madenin hangi istikamete gideceği merak ediliyor. Makus bir fiyat performansı izlenen altına şunlar takip edilecek:

■ 2023 faiz artış temposunda düşüşler.

■ Resesyon pozisyonu gündemi meşgul etmeyi sürdürecek.

■ Rusya–Ukrayna savaş süreci meçhullüğü.

■ Yeni jeopolitik risk teması.

■ Olağanlaşma sürecinde büyüme odaklı muhtemel ticaret savaşı bahisleri. Analistlere nazaran bu ögeler ruhsal olarak ons altının 2023 yılında daha güzel bir performans sergileyerek yüzleri tekrar güldürebilir.

2023’TE ORTALAMA FİYAT BEKLENTİSİ

1.712 dolar Reuters’in yaptığı bir ankete nazaran, ABD faiz oranlarındaki artışların sona ermesinin külçeye olan ilgiyi canlandırması beklendiği için, altın fiyatları gelecek yıl mevcut düzeylerden yükselerek ons başına ortalama 1.712.50 dolar olacak. 39 analist ve işlemcinin katıldığı anket, altının medyan iddialarını bu yılın dördüncü çeyreğinde ons başına ortalama 1.660 dolar ve gelecek yılın birinci çeyreğinde 1.658 dolar olarak gerçekleşti. LBBW emtia araştırması başkanı Frank Schallenberger, “Piyasa, Fed’in faiz oranlarını yükseltmeyi bırakacağına ikna olduğunda taraf değişikliğine gideceğiz” dedi. Societe Generale analisti Florent Pele, enflasyona nazaran düzeltilmiş ABD devlet tahvillerinin getirilerinin en azından 2023’ün üçüncü çeyreğine kadar olumlu kalacağını söyledi.

“HENÜZ TABAN GÖRÜLMEMİŞ OLABİLİR”

Ancak Dünya Altın Kurulu tarafından yapılan tahlilde şöyle deniyor: “2019 yılından itibaren yükseliş beklentisini destekleyen 50 aylık üssel hareketli ortalama 1.670 doların son 2 aydır altında aylık kapanış izleniyor. Bu da altında şimdi taban yaşanmadığı algısı yaratıyor. Merkez bankaları faiz artırım tonunu tekrar agresifleştirmek zorunda kalırsa 1.405 dolar gündeme gelebilir. Altın yükselişinde artık rahat bir nefes alabiliriz diyebilmemiz için 1.755–1.810 aralığı üzerinde kalıcılık kuralı aranmalıdır.”

TALEP PANDEMİ ÖNCESİ SEVİYEDE

Dünya Altın Kurulu tarafından yayımlanan çeyrek devir raporunda dünya çapındaki altın talebinin üçüncü çeyrekte yüzde 28 artarak KOVID-19 salgını öncesi düzeye geri döndüğü belirtildi. Üçüncü çeyrekte dünya ülkelerinin merkez bankaları, yaklaşık 400 ton altın satın aldı. Bu sayı, çeyrek devrin rekorunu kırdı. Bu ortada Türkiye ve Özbekistan’ın merkez bankaları, 31 ton ve 26 ton altın satın alarak dünya sıralamasında birinci ve ikinci sıralara yerleşti.

KAYNAK: DÜNYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir